14 Kasım 2015 Cumartesi

Antalyaspor Kulüp Nizamnamesi, Renklerin Anlamı, Forma Çizimi ve Kombinasyonu


Merhaba, 15/16 Futbol Sezonu öncesi Antalyaspor'un internet korsanlarının saldırısına uğrayan sosyal medya hesaplarının ve yenilenen internet adresinde ortaya çıkan karışıklıkların artık giderildiğini düşünerek Antalyaspor'un güncel ve resmi internet adresi olan www.antalyaspor.com.tr 'yi inceledim.
Link

Adreste yapılan doğru ve güzel işler olmakla beraber "logomuz" kısmına yüklenen logonun, 15/16 Futbol Sezonu öncesi bir ara internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında ve formalarda yapılan logo güncellemesinde kullanılmış olan eğri ve oransız logo olması hoş olmadı, ancak bu yanlış da zamanla giderilecektir.

not: logo güncellemesi ile ilgili de ileride detaylı bir paylaşım yapmayı düşünüyorum.


İnternet adresinde yer alan "logomuz" kısmında logomuzun sadece yukarıda bahsettiğim versiyonu bulunmakta logomuzun hikayesi hakkında bir bilgi (şimdilik) verilmemektedir.
Link

 Bu bölümde bir resim dosyasına eklenmiş bilgiler ise şu şekilde:
  "Sebzecilikte, narenciyede Türkiye'nin bir numarasıyız ama 2.ligde oynayacak bir takımımız yok!
Bu şehri Layıkıyla temsil edecek bir takım kurmamız lazım."
Kurucu Başkan Atilla Konuk'un bu sözleri Antalyaspor'un başlangıç noktası olacaktı...
 
  5 Temmuz 1966'daki ilk kongrede başkanlığa Atilla Konuk seçildi.
Konuk, takımın renkleri seçimi konusunda şunları anlatıyor:
"Herhangi bir kavga çıkmasını engellemek için yaptığımız toplantıda şehirde var olan yedi-sekiz takımın renklerini altalta yazdık.
Ağırlıklı olarak çıkan Kırmızı ve Beyazın seçilmesini herkes kabul etti."

"Kulüp Nizamnamesi"nde kırmızı beyaz renklerin manası şöyle anlatılıyordu:
"Beyaz renk temizlik ve açık yüreklilik ifadesidir. Kırmızı ile birlikte milli renklerimizi vücuda getirir.
Aynı zamanda Antalyalılar arasındaki sevgiyi ifade eder."

Bahsedilen bu bilgiler bugün bile pek çok Antalyalı tarafından bilinmemektedir, keşke sitede logo tarihçesi hakkında da yazı ve görsellere ulaşabilseydik ancak o konuda sadeceantalyaspor.com adlı internet adresinde bilgiler mevcut.
Link

İnternet adresinde yer alan "logomuz" kısmında bir de forma çizimi var, çizimin paylaşılan halinin çözünürlüğü düşük  ve üzerindeki yazılar anlaşılımıyor, yani çizimin kuruluş aşamasında mı daha sonra mı olduğu bilinmiyor, bu bağlamda da Antalyaspor'un Kuruluş Formasının hikayesi hakkında yine net bir bilgiye ulaşamıyoruz.
Forma çiziminin şort ve çorap olarak kombinasyonlu yer alması bugün de TFF'nin devam ettirdiği bir gelenek ancak Antalyaspor ve forma kombinasyonu için aynısını söyleyemeyiz.

Ülkemizde ve dünyada forması tanınır olan spor kulüpleri bunu biraz da forma kombinasyonlarına borçludur.
Ülkemizde kombinasyon konusu son yıllarda popüler İstanbul takımlarınca yeni yeni hassaslaşan bir durum ve pek çok şehir takımının durumdan haberi yok gibi.
Örneğin: Fenerbahçe'nin klasik kombinasyonu sarı-lacivert tam çubuklu forma, düz beyaz şort ve beyaz çoraplar iken Galatasaray'ın klasik kombinasyonu  sarı-kırmızı tam parçalı forma, düz beyaz şort ve beyaz çoraplardır.
(deplasman şort ve çorap kombinasyonun önemi bu iki takım karşılaşınca ortaya çıkıyor.)

(bu bilgilerden bi'haber bir şekilde elinde kumandayla bu İstanbul takımlarını "ölümüne" seven taraftarlarına selam olsun.)

Dünyada genelinde forma kombinasyonlarına çok daha radikal bir şekilde sahip çıkan takımların sayısı ülkemize oranla çok daha fazladır.
Örneğin İngilterede kırmızı forma giyen iki rakip takımdan
Manchester United'un klasik kombinasyonu kırmızı forma, beyaz şort ve siyah çorap iken Liverpool sahaya kıpkırmızı çıkar.
(deplasman forması, şort çorap kombinasyonun önemi de böyle iki kırmızılı takım karşılaşınca ortaya çıkıyor.)

Gelelim Antalyaspora: Antalyaspor'un klasik kombinasyon sahibi olması için öncelikle klasik forma modelini belirlemesi gerekiyor, bu da son yıllarda damalı vs hariç pek çok model forma ile sahada yer almış Antalyaspor için şimdilik oldukça zor gözüküyor.

Benim görüşüm tabii ki Antalyaspor forması çuval olsa gene güzeldir şeklinde ancak yukarıda yer alan resimdeki kombinasyonun yerine kuruluş formasında uygulanan kırmızı kollu ve kırmızı orta dik şeritli forma, düz beyaz şort ve ince beyaz yatay şeritli kırmızı çorap gayet orijinal ve güzel olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...