18 Nisan 2016 Pazartesi

Antalyaspor Triathlon Takımı Formaları


Antalyaspor Triathlon Takımı  Sosyal Medya Sayfaları:
facebook.com/antalyasportriathlon
instagram.com/antalyaspor_triathlon
twitter.com/antalyasportri3

Merhaba, 11 Nisan 2016 tarihinde Antalyaspor Kulübü yaptığı bir duyuru ile Antalyaspor Triathlon Takımının kurulduğunu duyurdu.
O tarihten beri bizler de gelişmeleri merak ve heyecan ile takip ettik.


Öncelikle bize yabancı bir spor branşı olduğu için Triathlonu kısaca tanımlayalım: 

Triathlon, yüzme, bisiklet ve koşunun sırayla aynı yarış içinde yapıldığı spor dalı olup, 1.9 km yüzme, 90 km bisiklet ve 21 km koşu etabı ile yapılmakta, her sporcu bunları hepsini tek başına arka arkaya yapıp bitirmektedir. 
Bu sporu yapanlar ve bu mesafeleri bitirenler dünyada IRONMAN – DEMİRADAM olarak tanımlanmaktadır.

Gelelim formaya:

Triathlon sporunda giyilen formaya "Trisuit" adı veriliyormuş ve sanıyorum bisiklet formalarında olduğu gibi mayo ismi ile de anılıyor.

Formayı inceleme şansım olmadı o yüzden kumaşı ile ilgili bir bilgi veremeyeceğim ancak yüzmeye uygun bir bisiklet forması şeklinde diyerek formayı özetleyebiliriz.
Detaylara baktığımızda ise Trisuitler genelde bisiklet formalarından farklı olarak yüzücü mayosu formuna daha yakın şekilde (kolsuz) olarak üretiliyor ki Antalyaspor Triathlon Takımı Formaları da bu şekilde üretilmiş.

Antalyaspor Triathlon Takımı Formaları ilk bakışta maalesef siyah ve beyaz ağırlıkta renklerden oluşuyor, formanın bacaklara denk gelen kısmı kırmızı tercih edilse daha hoş bir görüntü sağlanabilirdi.

Formanın üreticisini bilmiyoruz; Malzeme olarak rahatlıkla dijital baskı ile çıkış alınıp üretilen bu formalarda moderne yakın bir tasarım anlayışı uygulanmış, formanın üzerinde yatay ve kalın 3 kırmızı şerit var ve bu şeritler ön tarafta yuvarlak bir biçimde kesiliyor, bu yuvarlak etki formaya yumuşak bir ifade katmış sırtta uygulandığı gibi keskin bir geçiş uygulansa daha savaşçı bir görüntü ortaya çıkabilirdi.
Yahut çubuklu, parçalı gibi klasik forma kalıpları retro bir mantıkta formaya uygulanarak biraz nostaljik bir görüntü de elde edilebilirdi.


Yerleşim açısından baktığımızda ise kalbin üzerinde Türkiye Triathlon Federasyonun logosu var, bu önceleri geleneksel olarak kalbin üzerine mümkünse Türk Bayrağı, değilse de Kulüp logosu görmeye alışmış biri olarak garip gelmiş olsa da bu durumun federasyon talimatlarına göre bu şekilde düzenlendiğini öğrendim.
Türkiye Triathlon Federasyonu internet adresinde forma talimatnamesini oldukça net bir biçimde yayınlamış ve bir kalıp forma da yazıya eklemiş, talimatlara göre bu kalıbın dışında bir forma yerleşimi düzenlemek imkansız gibi gözüküyor.
Talimatnamede kulüp logoları ile ilgili bir maddeye rastlamadım dediğim gibi forma geleneğini de bilmediğim için önde ve arkada ortada yer alan Antalyaspor Triathlon Takımı logosu için pek bir şey diyemeyeceğim ama zaten formada pek de başka yer yok, belki o logo da göğüs kısmına çekilip düz bir görüntü elde edilebilirdi, bir de Euroleuge'de mücadele eden takımlar göğsün bir kısmında altlı üstlü iki logo kullanıyorlar.
Göğsün sağ kısmında yer alan logo ise Uluslararası Triathlon Federasyonu logosu. Talimatnamede bu logonun hangi renk ile kullanılacağı bile belirtilmiş.
Formanın bacak kısmında ön ve arkada olmak üzere iki yerinde Navigasyon firması olan Garmin firmasının reklamı var.
Yine uluslar arası normlara ve Federasyon talimatnamesine göre bu 3 logonun ortasında sporcunun soyadı ve ülkesi yazıyor, talimatname bu yazının rengini forma rengine göre yalnız siyah yahut beyaz seçebilirsiniz diyor ve yazı karakterinin de arial olması gerektiğini söylüyor.
(Bildiğiniz üzere Arial yazı karakteri TFF kararı ile futbol takımı formalarında da standart hale gelmişti.)
TTF forma talimatnamesi için: Link
Formanın arka kısmında bahsedilen 3 şerit yine gözüküyor ancak tam ortadan açılı bir şekilde kesiliyor, şeritleri kesen kısımda bir sırt fermuarı ve kulüp logosunun düzenlenmiş hali olan takım logosu var.
(branşlara göre logo düzenlenmesini desteklemiyorum ama bu başka bir yazının konusu)
Arka tarafta logo yok ancak öndeki yazı arkada da var bununla ilgili Federasyon talimatı şu şekilde:
" Yazı sporcunun kaba et kısmında olacaktır ki böylece bisiklet parkuru süresince de izleyiciler tarafından ‘Soyadı’ görülebilir. "


Diğer malzemelere baktığımızda şimdilik sporcuların kulübün son dönemde ürettiği v yakalı göğsü beyaz şeritli ortası zeytin dalı içerisinde monokrom beyaz logolu kırmızı tişörtleri giydiğini görmekteyiz, bu tişörtler tek başına güzel ancak pek çok sporcumuz yan yana ve gururla zaferi kutlarlarken çok şık ve güçlü bir görüntü ortaya çıkmasına katkı sağlıyorlar.Yazıyı burada bitirirken formaların fotoğraflarını gönderen ve bilgileri paylaşan Antalyaspor Triathlon Takımı sporcusu ve Antalyaspor tribünlerinin üyesi Süleyman Öztekin'e bir kez daha teşekkür ediyor Antalyaspor Triathlon Takımına başarılar başarılar başarılar diliyoruz !!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...