28 Mayıs 2016 Cumartesi

Euro 2016 Formaları


TÜRKİYE

Maalesef göğsü bantlı efsane forma geleneğinin kaybolduğu forma setleri ile Euro 2016'da mücadele edeceğiz.
Formalarımız kimileri tarafından beğenilmiş olsa da genel kanı bu formaların bize ait formalar olmadığıdır.
  Daha önce Euro 2008'de ilk kez kullanılmış olan turkuaz renk bu sefer daha cüretkar bir biçimde kullanılmış. Şortlar 2008'de de turkazdı yine turkuaz ancak o sene beyaz tercih edilen çoraplar yerine bu sefer kırmızı çoraplar tercih edilerek Nike'ın farklı çorap rengi modasına uyum sağlanmış.
Bunların dışında Formalarda yer alan renk geçişli "ilginç" desenler birbirinin aynısı.
Tanıtımlarda eski Türk mimari sanatından ilham alındığı söylenen bu desenler turnuvaya katılan bazı takımların desenleri gibi daha belli belirsiz işlenseydi çok daha şık olabilirdi.
Bizim için bayrağımızın tam olarak göğse işlendiği beyaz forma turkuaza dönünce o güzel görüntü de kaybolmuş tabii..aynı anda da kıpkırmızı bir bayrak gibi sahada mücadele ettiğimiz kırmızı forma da saçma sapan siyah desenler ve siyah şort-çorap kombinasyonları ile katledilmiştir.
Formaların paylaşımı ile ilgili bir detay da şudur: Kırmızı formadaki bayrağımız önce  kenarı siyah çerçeveli paylaşıldı ancak daha sonraki paylaşımlarda ve maç formalarında bu çerçeve kaldırıldı. turkuaz forma için ise böyle bir durum hiç olmadı.
Bu formaları çıkartıp aşağıda yer alan formalara dönmemiz gerekmektedir.

İNGİLTERE

İngiltere'nin bir süredir malzeme tedarikçisi olan Nike, Euro 2016 için İngilizlere geleneklerinin biraz dışında 2 forma seti sunmuş.
Köylerde bulunan kulüp takımlarında bile oldukça gelenekçi olan İngilizler için bu detayların hoş karşılanmadığını tahmin etmek güç değil.
  İngiltere için hazırlanan 2 maç forması da aynı kalıptan üretilmiş, bu dönemde bol bol göreceğimiz bu kalıbı kullanacak isimlerden biri de F.C. Barcelona.
İngiltere'nin Euro 2016 forma kombinasyonları forma geleneğin bozulduğu alanlardan birisi, normalde düz kırmızı forma, düz beyaz şort ve düz kırmızı çorap giyen İngiltere, lacivert detaylı kırmızı forma, aynı şekilde kırmızı şort ve lacivert çorap ile kırmızı setini tamamlamış.
  Beyaz forma seti de dümdüz beyaz parçalardan oluşan ingiltere formasına lacivert detaylar ve kırmızı çorap eklenmiş. (iki setin çorapları yer değiştirse belki daha düz bir görüntü sağlanabilir.)


FRANSA

Fransayı bir kaç sene önce Adidas'dan ayıran Nike Fransa'ya ev sahibi olduğu Euro 2016'da çirkin formalar üretmiş.
  Formalarında göğüste bant ve bayrak renklerini taşıyan Fransada bu formalar tepki çekmiş olacak ki tasarımcılar internete hemen alternatif formaları yüklemişler bile.
  Formalar gelenekten uzak ve Nike'ın kalıplarının uyarlamasından ibaret ayrıca Fransa bayrak renklerini lacivert formasında kombinasyon olarak taşımayı seviyor ve sahaya Lacivert forma, Beyaz şort, Kırmızı çorap ile çıkıyordu, tanıtılan kombinasyonlarda İngiltere'de olduğu gibi hata yapılmış.
Nike'ın bu kalıbında kollara verdiği 1 ton farklı renk beyaz formada hiç hoş durmamış.


PORTEKİZ


Çok uzun süredir Nike ürünler kullanan Portekiz de Nike'ın kalıplarından ve gelenek bozmacılığından nasibini almış, Avrupa ülkeleri kadar klasik ve gelenekçi olmayan Portekiz'in       Turkuaz forma için ne düşündüğünü tahmin etmek güç, sonuçta günümüz Portekizli futbolcuları da dikkat çekici tarzları ile tanıyoruz.
  Nike'ın bu sene uyguladığı farklı renk çorap ve bir ton farklı kol rengi gibi detayların hepsi Portekiz formasında da mevcut.

HIRVATİSTAN


Hırvatistan Nike'ın Euro 2016'daki en başarılı forma setlerini giyecek olan ülke.
  İngiltere, Fransa gibi Nike giyen ülkelerde giyilen kalıp bu formada da kullanılmış, formaya ülkenin efsanevi damaları dalgalı bir şekilde uygulanarak dinamik bir görüntü başarı ile elde edilmiş, formanın göğsünde numara için açılan baklava şeklindeki boşluk da oldukça orijinal bir görüntü sağlamış, beyaz forma seti ile giyilecek olan beyaz şort ve damalı çoraplar da oldukça hoş gözüküyor,   Hırvatistan'ın geleneksel olarak kırmzıı beyaz damalar yerleştirdiği lacivert formasında ise bu sefer bu kırmızı ve beyaz detaylar yok, forma lacivertin tonları ile yine damalı olarak üretilmiş ve günlük yaşamda kullanmak için de gayet şık olmuş.

POLONYA

Polonya bir süredir Nike tek dik şeritli formalarını giymiş bir ekip, Euro 2016'da bu şeritler kullanılmamış, şeritlerin yerine formada Hırvatistan Euro 2016 formalarında olduğu gibi forma renginin tonları ile uygulanmış desenler eklenmiş.
Formaya eklenen desenler, oldukça düz ve sıradan olan bu formayı orijinal ve şık kılmış.
  Bu arada Nike'ın yeni kalıplarından ve kırmızı - beyaz renklere sahip olan bu forma Antalyaspor için de 2016 - 2017 sezonu için kullanılabilir.


Almanya

Adidas'ın ülkesi Almanya'nın Euro 2016 formalarında tabii ki özel detaylar mevcut.
  Beyaz forma Almanya'nın geleneksel hali ile üretilmiş, Adidas Euro 2016 ile birlikte 3 çizgisini kol altına aldığı forma modelleri de yapıyor Almanya da onlardan biri. Beyaz formanın kol ucundaki siyah bölüme Alman Bayrağı şeritler olarak işlenmiş.
  Yeşil diyeceğimiz 2. forma ise futbol formaları tarihi açısından da yeni bir forma, en büyük özelliği çift taraflı olması olan bu formanın arka tarafı adidas antrenman yeleği giyilmiş gibi tasarlanmış ancak bu tasarım esnasında renk seçiminin çok da cırtlak bir renk olmaması gayet mantıklı olmuş, özellikle amatör olarak futbol oynayan kişiler bu sebepten arkadaşları ile beraber bu formaları toplu olarak sipariş edebilirler.
  Formanın ön tarafı ise kolları hariç yakın renk tonları ile çizgili bir şekilde üretilmiş.
Almanya formalarındaki diğer detaylar ise son dünya kupası şampiyonu olduğu için göğsünde yer alan rozet ve çoraplara işlenen 4 dünya kupasını simgeleyen 4 yıldız.

İSPANYA


Adidas'ın Almanya ile beraber Euro 2016'daki en önemli takımlarından biri olan İspanya'nın formalarındaki en önemli değişim 2014 Dünya Kupası için üretilen çirkin siyah formanın bırakılıp yerine son derece etkileyici ve pazarlanabilir bir beyaz forma setinin gelmiş olması, ülkenin bayrak renkleri olan kırmızı ve sarı bu formada son yıllarda grafik tasarımlarda çok moda olan "üçgenli" bir tasarım ile formaya uygulanmış, bu tasarım formayı biraz tişört tasarımına yaklaştırsa da oldukça modern bir görüntü oluşturmuş.
  Kırmızı forma ise geleneksel görüntüsünü koruyor ve lacivert şort ile kullanılıyor, beyaz formadaki üçgen tasarımlar kırmızı formaya çok daha gizli bir şekilde işlenerek korunmuş.

(İspanya ile aynı gruptayız bakalım oynanacak maçta kim kırmızı formasını giyecek..)


BELÇİKABelçika da Euro 2016'da Adidas'ın kalıpları uyarlamış ülkelerden biri.
İç saha forması olan geleneksel kırmızı formaya öncekli yıllarda olmayan siyah bölüm eklenmiş, sarı rengi de çizgilerde kullanan Adidas Belkçika bayrağını daha etkin bir şekilde iç saha formasına yansıtmış.
  Mavi formanın ise çok ilginç bir hikayesi var: Mavi Belçika forması aslen Belçikalı Dünya Şampiyonu Bisikletçiler Sven Nys, Philippe Gilbert ve Tom Boonen'in giydikleri formanın uyarlaması, şortlar da bisiklet takımındaki gibi siyah ancak kırmızı formanın altındaki siyah şortun aksine bu formaya numaralar kırmızı basılmış.
  Formanın göğsünde yer alan Belçika bayrağı Türk Milli Takımının orijinal tasarımını kullanmadığı bir şampiyonada bizim açımızdan biraz biraz manidar durmuş.

RUSYA

 Rusya Euro 2016'da aynı kartal deseninin 2 farklı uygulamasının yer aldığı formaları giyecek, Adidas'ın güncel kalıbına yapılan bu uygulama sanki Adidas'ın tekrar moda olsun diye uğraştığı bir tasarım. (16-17 Sezonunda Chelsea de benzer bir tasarımda forma giyerek Adidas'a veda edecek.)
  Bordo forma Rusya'nın artık klasik forması altın rengi detaylar yine uygulanmış.
Beyaz formada ise kartal deseni büyük bir şekilde göğse işlenmiş, dediğimiz gibi bu tarz detayların modası biraz geçti ama Ruslar seviyorlar galiba böyle şeyleri. Ayrıca bu formada detay rengi olarak da mavi yerine kırmızı kullanılmış halbuki Ruslar mavi beyaz forma ile soğuk ve güçlü bir etki bırakıyorlardı.

İSVEÇ


İsveç de Euro 2016'da Adidas giyecek takımlardan biri, bir süre öncesine kadar Umbro ile çok güzel formalar giymiş olan İsveç tarihinde uzun süre giydiği Adidas'a geri döndü.
  Sarı forması geleneksel halini korumuş, Adidas diğer formalarda olduğu gibi modern detayları bu formaya da başarı ile işlemiş ve formada belli belirsiz şeritli bir görüntü elde etmiş.
  Lacivert forması ise geleneksel maviden farklı bir tonda ve orijinal bir forma, Adidas'ın 3 çizgisi yine kol altında kullanılmış ve formada kullanılan renk tonları penye kumaş benzeri bir etki ile formaya işlenmiş bu da formayı İspanya beyaz forması gibi orijinal ve pazarlanabilmiş kılmış aynı zamanda da daha düz tasarımı ile formayı tişört gibi göstermeden uygulanmış.

Galler

Şampiyonalarda pek göremediğimiz bir ülke olan Galler bu sefer Bale ile beraber Euro 2016'da mücadele edecek.
Formalardaki en ilginç durum formalarda yer alan 3 çizgilerin kolaltında değil geleneksel biçimde omuzlarda yer alması.
  Galler'in geleneksel ejder kırmızısı forması yine yapılmış ancak bu sefer formada yeşil renk kullanılmamış. Bu formada belli belirsiz çapraz çizgiler de işlenmiş.
  Füme renkli tasarlanan diğer formada ise kırmızı formada kullanılmayan yeşil renk kullanılmış.
Bu forma Gri - Füme şeritli bir forma olmuş.

Kuzey İrlanda

Galler gibi pek görmeye alışkın olmadığımız bir takım hatta ülkemizde çoğu insanın İrlanda Cumhuriyeti ile karıştırdığı bir ülke.
  Euro 2016'da yine Galler formaları gibi 3 çizgiyi kol altında değil omuzlarında taşıyacak Kuzey İrlanda formalarında en dikkat çekici detaylar yeşil formaya işlenen ve oldukça hoş duran lacivert renk ve göğse eklenen 2 tonlu şeritler.

UKRAYNA


Ukrayna da Adidas'ın 3 çizgisini omzunda ve kollarında taşıyan ülkelerden biri, 2 tonlu ve tartan dokulu formalarda kullanılan tasarımın neden kullanıldığı hakkında bir bilgi paylaşılmamış, formaların dikkat çeken bir özelliği de yaka kısmının düğmeli olması.

MACARİSTAN


Macaristan turnuvadaki Adidas takımlar içerisinde bir önceki sezondan bir forma kalıbını kullanan tek takım.
  Kalıp eski ancak kötü bir kalıp değil, ayrıca ülke renkleri de formaya güzel uygulanmış.
Bu arada internette bu formaların yerine ince çubuklu bi modelin de kullanılabileceği yazıyor.İtalya

Puma uzun süredir forma yaptığı İtalya'ya yaptığı formalarla bir türlü takipçileri tatmin edemiyor.
Özellikle İtalya'nın efsane Kappa formalarından sonra bu iş ile uğraşmasının bu tatminsizlikte etkisi büyük.
Puma ile beraber İtalya'nın formalarında kullanığı mavi biraz daha koyulaştı ancak halen İtalya için "Gök mavililer" deniyor.
  Mavi forma gizli ince çubuklar içeriyor ve yakasından kol ucuna kadar inen iki altın rengi şeride sahip, bunun dışında formanın yakası biraz yüksek.
Mavi forma  pek göbekli insanlara göre değil, dar formaları ile meşhur İtalya bu geleneğini sürdürmüş ve Puma Kaburga ile hizalı bir parça eklemiş formalara, maçlar yayınlandıkça bu detayları daha iyi göreceğiz.
  Beyaz forma ise kalıp olarak maviye göre daha normal, bu iyi bir tercih olmuş çünkü: yakalı formalara dar kalıp pek yakışmıyor.
Beyaz formada Mavi formanın kollarında yer alan ince şeritlerin içi mavi olarak kullanılmış ve mavi yaka ile uyumlu olmuş.
Mavi formanın aksine beyaz formada İtalya bayrağının yer aldığı arma kalbin üzerine değil göğsün ortasına yerleştirilmiş ve bayrak renkleri ile aynı renk şeritler bayrağa hizalı olarak dik şerit olarak işlenmiş.
  Ben formalarda çok fazla rengin kullanılmasını beğenmediğim için bu formayı da beğenmedim, bu forma geleneksel mavi'nin yerine doğrudan İtalya bayrağı renklerinde sade bir forma olarak da tasarlanabilirdi.


ÇEK CUMHURİYETİAynı grupta mücadele edeceğimiz ve daha önce de çok önemli maçlar yaptığımız Çek Cumhuriyeti Euro 2016'nın güzel forma setlerinden birine sahip.
Formaların ikisi de dar kalıplı ve güzel formalar, kendi içlerinde de orijinal detaylara sahipler.
  Kırmızı formada uygulanan 2 tonlu desen oldukça dinamik ve hoş duruyor, formada puma logosu ve Çek Cumhuriyeti logosu ortaya hizalanmış, yaka tasarımı ile de uyumlu bir görüntü oluşmuş.
  Beyaz forma ise kırmızı forma gibi bir desene sahip değil, kolları mavi şeritli daha düz bir forma, puma logosunun kırmızı olarak uygulanması formaya üç renkli bir etki eklemiş, ayrıca kırmızı formanın aksine bu formanın yakası ve logo konumlandırmaları farklı.

İSVİÇRE

Puma giyen bir başka kırmızı beyazlı ülke İsviçre, Ülkemizde sık sık İsveç ile karıştırılan bu ülke Euro 2016'da gayet güzel ve bizim için manidar formalarla mücadele edecek.
  Kırmızı forma Çeklerin formasından oldukça farklı bu da Puma'nın Nike gibi kalıp kullanmadığının ayrı bir kanıtı, kırmızı formanın kollarında beyaz şerit var, beyazın yaka hizasına denk gelen bölümü yakada kırmızı işlenerek formada parçalı bir etki oluşturulmuş, forma üzerinde hem İsveç bayrağı hem de İsveç Futbol Federasyonunun arması işlenmiş kırmızı formada kalbin üzerine bayrak, ortada logo hemen altında oyuncu numarası ve sağda federasyon logosu bulunarak zor bir işin altından dengeli bir tasarım ile kalkmışlar.
  Beyaz forma ise kırmızı forma ile aynı kalıpta yakasından eteğine kadar çok farklı detaylar işlenen bu forma Türk Milli takımında olmayan göğsü bayraklı tasarımı içermesi ile hepimizin farklı duygularla bakacağı bir forma olacak.

SLOVAKYA


Göğsünde Federasyon Logosu, Puma Logosu ve Slovakya Armasını başarı ile yerleştirilmiş bir forma tasarımı daha.
Birbirinin hemen hemen aynı olan iki forma modeli mavi formadaki kol ucu ve iki tonlu desen ile birbirinden ayrılıyor.
  Mavi forma oldukça başarılı olmuş, formayı görünce İtalyanlarda bir düşünmüştür herhalde.

AVUSTURYA
Uzun süredir Puma giyen Avustrurya Euro 2016'da da Puma ile geleneksel formalarını giyiyor.
2 tonlu çapraz desenlere sahip kırmızı forma gayet hoş olmuş, Puma kalıp kullansa da yaka ve kol ucu detayları ile her formayı oldukça kendine has bir şekilde üretmiş.
  Kırmızı formanın kollarının uçlarına Avusturya bayrağı şeritlerle işlenmiş.
Avusturya siyah ve beyaz renklerden oluşan 2. formasını bazen siyah ağırlıklı yapabiliyor ama Euro 2016 için beyaz doğru bir tercih olmuş, bu forma da Puma'nın dar kalıplı formalarından birisi.

ROMANYA

Turnuvadaki tek Joma marka formaları giyen ekip Romanya yıllardır bayrak renklerinden sarı ve kırmızı formalar yapar laciverti ise detaylara işler. (genelde de sarı formayı giyer)
Bu sene de böyle olmuş, birbirleri ile tamamen aynı olan formalarda sarı ve kırmızı renkler yer değiştirmiş formanın yakasında ise şeritlerle Romanya bayrağı işlenmiş.
  Ülkemizde pek bilinmeyen Joma ispanyol markasıdır, 1965 tarihinde kurulmuştur ve merkezi Toledodur.

ARNAVUTLUK

İtalyan Macron markasının turnuvadaki tek temsilcisi olan Arnavutluk aynı zamanda turnuvaya 3 forma ile katılan tek ülke.
3 forma da "Kore Yaka" denilen yaka tipine sahip, gri forma kol ve omuz bölünün siyah olması ile diğer formalardan ayrılıyor formanın göğsünde yer alan çift başlı şerit çift başlı kartal olabilir.
formalar için siyah ve beyaz şortlar üretilmiş ama 3 forma renginde de çorap var; bu arada formanın ensesinde "Ti Shqipёri mё jep nder" (Arnavutluk bana onur verir) yazıyor.


İRLANDAOnedio.com adlı sitede paylaşılan kaleci formalarının aksine İrlanda euro 2016'da yeşil ve beyaz formalarla mücadele edecek.
  Formaların üreticisi Umbro. Son yıllarda çok güzel formalar üreten Umbro'nun şampiyonadaki tek temsilcisi İrlanda.
Formalarda kalbin üzerine İrlanda Milli Futbol Takımının logosu diğer tarafta da Umbro logosu var.
Formalarda kullanılan yazı karakterleri İrlandaya özgü yazı karakterleri.
Formaların göğsünde yıllardır İrlanda'nın forma reklamı olan Three.ie logosu var.
  Yeşil formanın üzerinde 2 tonlu çapraz çizgiler var ve Forma düğmeli yakalı
  Oldukça geç açıklanan beyaz forma ise kolları ve yan alt kısımlarında yeşil şeritler olan ve
ilk bakışta " Celtic " diye düşündüren beyaz ağırlıklı bir forma.

İZLANDA


Erreà adlı İtalyan markasının tek temsilcisi olan İzlanda turnuvada birbirinin aynı iki forma giyecek mavi ve beyaz formalarda armanın yer aldığı sol kısımda ülke bayrağını simgeleyen şeritler armanın üzerine gelince renk geçişli bir şekilde dağılıyorlar, öte yandan formalar V yakalı ve özellikle kol kısımları oldukça dar ve güzel olmuş. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...