3 Eylül 2016 Cumartesi

TFF, UEFA ve Diğer Liglerin Forma Talimatları & Arma, Reklam, Bayrak ve Patch Konumlandırmaları 2 Aylık bir aranın ardından Merhaba,
UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu ve diğer federasyonlar yahut organizasyon yetkilileri kendi organizasyonlarında belirli forma kuralları dayatıyor; 
Örneğin:
"UEFA'nın kulüpler düzeyindeki organizasyonlarında formalarda sırt reklamı ve şort reklamı kullanılamaz ve formaların arkasında yer alan isimler oyuncu numaralarının yukarısında yer alır."
(kurallar talimatnamede tam olarak böyle yazmıyor ancak anlaşılır olması için bu şekilde yazdım.)
Yine bu örneğe benzer bir madde de "UEFA'nın kulüpler düzeyindeki organizasyonlarında formalar üzerinde ülke bayrakları kullanılamaz" şeklinde.
Türk bayrağının da tabii ki formaya artı bir değer kattığı tartışılamaz ve hepimiz özellikle Avrupa takımlarına karşı mücadele eden takımlarımızın formalarında bayrağımızı görmek istiyoruz ama bu işler için de bir düzenleme gerekiyor;
Bu sebeplerle Türkiye Futbol Federasyonu hemen pratik Türk zekası ile bir düzenleme getirerek, "Türkiye Kupası ve Süper Lig şampiyonu takip eden bir sonraki sezonda formalarında şampiyonluk rozeti (etiketi, arması, patchi vs) kullanmaya hak kazanır." demiştir. 
Bu şampiyonluk rozetini de kulüplerin daha önce geleneksel olarak kullandığı Türk Bayrağı arması şeklinde belirleyince kulüplerimiz UEFA organizasyonlarına Türk Bayraklı formalarla çıkabilme hakkını 2 takım için de olsa kazanmıştır.
Federasyonumuzun getirdiği bu düzenleme büyük ihtimalle aynı düzenlemeyi kullanan İtalya Liginden örnek alınmış olabilir.
(Bu alanda Euroleuge basketbol organizasyonunda formanın sırt kısmında ve Amerika Futbol Liginde kol kısmında yer alan güzel bayrak uygulamaları var.)

Şampiyonluklar sezonun son maçına doğru belli olduğu için bir sonraki sezon formaları büyük ölçüde belirlenmiş ve üretilmiş oluyor.
Formalarda şampiyonluk göstergesi olan Türk Bayraklarının hazır bir şekilde olup olmayacağı da büyük bir risk olacağı için kulüpler genelde formalarını bayrak gelecek yeri boş bırakacak şekilde ayarlıyorlar ve eğer şampiyonluk ve dolayısı ile bayrak kullanma hakkı gelmezse formanın o bölümü genelde boş bırakılıyor.
Düzenlemede bayrağın nereye geleceği belli olmadığı için Fenerbahçe 2016 - 2017 formaları ve Galatasaray 2013 -2014 formaları gibi formalar asimetrik bir görünüme sahip olabiliyor.
Bu durumdan kaçmak için ve üretim aşamasında risk almamak için kulüpler son yıllarda İtalya Liginde olduğu gibi bayrağını göğsün orta kısmında kullanmaya başladı.
 Bu düzenlemenin alt ligleri kapsamıyor olması düzenlemenin UEFA avrupa ligi ve UEFA şampiyonlar liginde yer alacak kulüpler için olduğunu kanıtlar nitelikte.
Düzenleme genişletilerek 1.lig şampiyonu olup Süper Lige yükselen kulüpler için de bir rozet tasarlanabilir.
"Türkiye Kupası ve Süper Lig şampiyonu olan kulüplerin kullanmaya hak kazandıkları bu Türk Bayraklarının formalarda nerede yer alacağı da maalesef tam olarak düzenlenmemiş ki bugüne kadar çok farklı uygulamalar gördük.
Bu alanda da kapsamlı bir düzenleme getirilip Türk Bayrağının konumu belirlenmelidir.
(Bursaspor Tük Bayrağını kalbin üzerinde taşımıştı)
 Buna benzer bir düzenleme eksikliğini Türkiye Futbol Federasyonu yine forma isim ve numara yazı karakterleri için gözden kaçırmış ve Fenerbahçe, Trabzonspor gibi takımlar Federasyonun belirttiği yazı karakterlerinin kalın, ince ve yuvarlak versiyonlarını formalarında kullanmışlardır.

  Formalarımızda minimum reklam ve iyi düzenlenmiş kaliteli armalar ve yazı karakterleri görmek hepimizin tercihidir. 
İsim - numara yazı karakteri, Süper Lig ve 1.Lig armaları, Şampiyonluk saysını gösteren yıldızlar ve son şampiyonun kullanmaya hak kazandığı Türk Bayrağı talimatları UEFA kriterleri ve İngiltere Ligleri gibi iyi örnekler düşünülerek yeniden düzenlenmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...